Strony

Strony

piątek, 13 grudnia 2019

Wesołych Świąt życzą zmiany klimatu

Dzisiaj na Placu Litewskim zrobiliśmy spontaniczną akcję, na którą wpadłem dzisiaj rano po tym jak Polska wyłamała się z porozumienia o neutralności klimatycznej.
Dzisiaj w nocy państwa Unii Europejskiej spotkały się na szczycie Rady Europejskiej, w sprawie neutralności klimatycznej. Prawie wszystkie zadeklarowały, że do 2050 roku osiągną tęże neutralność. Niestety, jedno państwo wyłamało się z podpisania dokumentu i jest to nasza Polska. Przyjęcie zapisów w teorii zwalniających Polskę z konieczności dochodzenia do neutralności klimatycznej w 2050 r. jest skandaliczne. Osłabia, a wręcz ośmiesza pozycję jaką zajmuje nasz kraj w środowisku unijnym, jak i ogólnomiędzynarodowym. Głos zjednoczonej Europy powinien być słyszalny na świecie i powinien stanowić przykład dla państw, które się rozwijają. Polska wyłamując się z tej deklaracji udowadnia, że społeczeństwo musi być uświadamiane o tym jakie konsekwencje ponosi się za zbytnią ingerencję w środowisko i klimat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. Smog jest zjawiskiem strasznym. W całej Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera niemal 800 tys. osób, z czego 58 tys. w Polsce. Liczba ta dorównuje liczbie mieszkańców Białej Podlaskiej. Naukowcy udowodnili, że kontakt ze smogiem jest znacznie bardziej szkodliwy niż palenie tytoniu. Zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się w 2015 roku do prawie 9 milionów zgonów na całym świecie, podczas gdy papierosy według WHO zabiły w tym czasie nieco ponad 7 milionów osób. Nasz rząd nie rozumie w jakiej dramatycznej sytuacji obecnie się znajdujemy.
Zrobiliśmy udaną akcję, ludzie zwracali na nas uwagę, zauważyły nas również media. Ludzie widząc mnie ubranego w samą podkoszulkę i krótkie spodenki podchodzili do mnie i pytali co robimy i dlaczego.
Dlaczego ja byłem tak lekko odziany? Chciałem zwiększyć uwagę tłumu dookoła nas (co się udało) i przy okazji pokazać, że dzisiejsze zimy są coraz cieplejsze. Nie pozwólmy, żeby zmiany klimatyczne dookoła nas musiały zmieniać nasze życie codzienne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz