Strony

Strony

sobota, 21 marca 2020

Rynek pracy jest nieprzyjazny dla osób z cukrzycą


Osoby w wieku produkcyjnym cierpiące na cukrzycę częściej są bezrobotne niż ich rówieśnicy bez cukrzycy, autorzy pracy opublikowanej na łamach „Health Outcomes Research in Medicine" mówią o tym jaka dyskryminacja panuje na rynku pracy.
Z badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i firmę Novo Nordisk w 17 państwach możemy dowiedzieć się, że jeden na czterech diabetyków czuje się prześladowany z powodu choroby, a niemal 60% chorych odczuwa silny stres w związku z nią. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby cukrzyków z depresją, do której przyznaje się blisko 20% z nich.
Pacjenci mówią, że pod żadnym pozorem nie informują pracodawców o swoim schorzeniu. Przez cukrzycę typu II nie pracuje trzech na czterech chorych, a zdecydowana większość lekarzy zetknęła się z pacjentami dyskryminowanymi zawodowo z jej powodu. W przypadku typu I jest to 1/10 chorujących. Pracodawcy obawiają się, że diabetycy nie będą tak wydajni jak reszta pracowników. Jest to mocno powiązane z niską świadomością na temat cukrzycy w społeczeństwie.
Sam wam się przyznam, że z szukaniem pracy miałem bardzo ciekawą historię, bowiem w wakacje rozsyłałem CV - było ich kilkadziesiąt. W każdym z nich wspomniałem, że mam orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie mówiłem na co choruję. Odpowiedziały dwie firmy. Ostatnio znowu zacząłem je roznosić, ale bez wspominania o orzeczeniu. Od razu znalazło się więcej chętnych na rozmowę kwalifikacyjną. Sam po sobie widzę, że niepełnosprawni mają spory problem z odnalezieniem się na rynku pracy.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne mówi o tym, że „jest rzeczą niedopuszczalną, aby sam fakt chorowania na cukrzycę stanowił przyczynę dyskryminacji lub nierównego traktowania”. Jednakże specjaliści mówią o stygmatyzacji zawodowej diabetyków. Istnieją bowiem mity odnośnie ich pracy, przykładowo - częste absencje w związku z chorobą, co jest absolutną nieprawdą i sam mogę po sobie to udowodnić - wizyty u diabetologa odbywają się bowiem co trzy miesiące, czyli cztery razy do roku. Sam ZUS twierdzi, że cukrzyca jest dopiero na szesnastej pozycji wśród przyczyn absencji w pracy.

Źródła: 1 2 3 4 5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz