W ostatnich dniach miała miejsce niezwykle smutna informacja. Internet Archive przegrało z Hachette i innymi odnośnie prawa do udostępniania cyfrowych książek. Śledziłem już od jakiegoś roku wszelkie wiadomości na ten temat i niestety jesteśmy świadkami tego czarnego okresu w historii Internetu. Internauci z całego świata wyrażają oburzenie całą sytuacją i są niezwykle wściekli. Ludzie z Internet Archive pozwalają na to, by wiele dzieł zostało przechowanych przez tysiąclecia, ale chciwość megakorporacji wydawniczych może to właśnie zniszczyć, co tylko denerwuje ludzi przejętych sytuacją. Więcej wyjaśnia serwis Know Your Meme i Wikipedia - Hachette v. Internet Archive. Historia i kultura powinny być dostępne dla wszystkich, a nie tylko bogatych. Gdyby nie Internet Archive, nie miałbym dostępu do wielu źródeł informacji. Organizację wspiera nawet Elon Musk, który pomimo mojej osobistej niechęci, mocno zapunktował u mnie swoim stanowiskiem w tej sprawie. Raduje mnie w tej sytuacji fakt, że ludzie się jednoczą i stają ramię w ramię walcząc o dostęp do wiedzy dla każdego. Tak jak robią to gracze Minecraft, którzy stworzyli „The Uncensored Library”, gdzie na specjalnym serwerze w grze, ludzie z krajów, w których cenzuruje się Internet i dzieła kultury, mogą mieć dostęp do treści zakazanych przez dyktatorów (LINK). Internet, pomimo wielu wad, wciąż pozostaje w moim odczuciu najważniejszym wynalazkiem w historii ludzkości.
Strony
▼
Strony
▼
piątek, 6 września 2024
Chrońmy Internet Archive
Internet Archive jest jedną z najważniejszych w historii bibliotek. Niejednokrotnie nazywana była współczesną Biblioteką Aleksandryjską. Udostępnia nieodpłatnie wiele ważnych dla naszej kultury książek i innych tekstów kultury. Ichniejsza Wayback Machine zakonserwowała miliardy stron internetowych by uwiecznić historię Internetu, współczesnej popkultury i najważniejszych informacji na przełomie ostatnich trzech dekad. Sam osobiście wspieram ten serwis i od prawie dziesięciu lat archiwizuję najważniejsze wydarzenia oraz ludzką codzienność (internetowa kultura, polskie i zagraniczne serwisy informacyjne, a także media społecznościowe), by była dostępna dla przyszłych pokoleń. To my tworzymy historię!
Myślę, że Internet Archive byłoby o wiele bezpieczniejsze, gdyby dane w nim przechowywane były łatwiej dostępne poprzez jakiś rodzaj API umożliwiający osobom postronnym na duplikowanie wybranych treści w nim przechowywanych w łatwy sposób oraz udostępnianie ich samemu w ramach jakiejś rozproszonej sieci. Niestety póki co jedyne, co Internet Archive wydaje się możliwiać, to przeglądanie zarchiwizowanych kopii stron z wybranych dat (często wybrakowanych). Ciężko zarchiwizować sobie całą witrynę lokalnie na własne (i być może cudze) potrzeby. Na pewno też nie ma mowy o archiwizowaniu całych zbiorów witryn, gdyż bazy danych Internet Archive liczą w tej chwili już petabajty danych, więc żadna pojedyncza osoba nie byłaby w stanie ich duplikować nawet, gdyby IA w jakiś sposób to umożliwiało. Ale gdyby podzielić to zadanie na miliony niezależnych użytkowników Internetu, to już mogłoby to być możliwe, bo każdy ma jakieś tam swoje ulubione strony archiwalne, które mógłby chcieć przechowywać, a wtedy mógłby je też udostępniać innym poprzez IA w ramach jakiejś rozproszonej sieci. Niestety twórcy IA najwyraźniej nie przewidzieli i nie przewidują takiej możliwości, co jest dość niefortunne w ich obecnej sytuacji :q
OdpowiedzUsuńTorrent ... w opcjach pobierania.
UsuńA to jest sieć rozproszona.
Więc pobieraj i udostępniaj